Son dönemlerde ürünlerin içerikleri ön plana çıkmaya başlıyor. Bu içeriklerin başında cilde yararı saymakla bitmeyen Salisilik asit bulunuyor. ‘’ Salisilik asit nedir? ’’ ilk önce bu soru ile başlayalım. Herkesin bildiği gibi Aha ve Bha olarak iki form bulunur. Salisilik asit bir beta hidroksi asididir. Bu da demek oluyor ki; yağda çözünebilen bir asittir ve Aha gibi cilt yüzeyine değil daha temel bir bakım sağlar.

Cilt bakım rutininizi güzelleştirecek olan Salisilik asit, ciltte meydana gelen problemlere karşı savaşır. Peeling etkisi barındırdığı için cilt bakım rutininde önemli bir yere sahiptir. Ayrıca Salisilik asit ciltte oluşabilecek problemlerinde önüne geçmeye yardımcı olur.

Salisilik Asit Ne İşe Yarar?

  • Gözenek görünümünü ortadan kaldırmaya yardımcı olur.
  • Siyah nokta görünümünün oluşmasını engellemeye çalışır.
  • Ciltte serum üretimini dengelemeyi amaçlar.
  • Ciltte oluşan leke görünüme karşı bakım yapar ve leke görünümünü en aza indirmeyi hedefler.
  • İnce çizgi ve kırışıklık görünümüne karşı bakım yaparak genç bir görünüm elde edilmesini amaçlar. Sıkı bir cilt görünümüne kavuşmasını destekler.
  • Cildi yumuşatır.
  • Sadece cilt bakımında değil saç bakımında da kullanılarak kepek oluşumunun önüne geçilmesini hedefler.

Salisilik asidi tüm cilt tiplerinin kullanımına uygundur. Salisilik asidin peeling etkisi vardır. Bu sebeple hassas ciltlere sahip olan kişiler diğer cilt tiplerine göre daha dikkatli bir şekilde kullanmalıdır. Hassas cilt yapısına sahip kişiler Salisilik asit yüzdesine bakarak tercih yapabilir. İlk önce düşük bir oranla başlayıp cilt alıştıkça yükselterek devam edebilirler.

Salisilik asit gözenek görünümünü azaltma, sebum üretimini dengelemesi özellikleriyle, yağlı cilt tipine sahip kişilerin daha çok tercih ettiği bir içeriktir. Bu sayede ciltte ki fazla parlamayı da alır aynı zamanda cildi pürüzsüzleştirir.

Salisilik Asit Nasıl Kullanılır?

Salisilik asit cildin ihtiyacına göre farklı formlarda kullanılabilir. Son dönemde popüleritesinin artmasıyla birlikte çoğu cilt bakım formunun içeriğinde görmek mümkün; serumlar, kremler ve tonikler gibi. Hem gündüz bakım rutininize hem de gece bakım rutininizde kullanıma uygundur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir